رقص ترکی

رقص ترکی

 

رقص ترکی آیا اشاره ای به نوعی از رقص آذربایجانی دارد؟ برای یادگیری رقص ترکی چکار باید کرد؟  آیا  تفاوتی با رقص آذری دارد؟  این کلمه در تعریف برای هر فرد میتواند متفاوت باشد. چون کلماتی همچون رقص ترکی رقص آذری رقص لزگی ویا هر اسم متفرقه دیگری بصورت عامیانه شکل گرفته و پایه علمی ندارد. ولی برای کسی که آشنائی نسبی با این هنر دارد اولین برداشت این خواهد بود که منظور گوینده همان رقص آذربایجانی میباشد. و معمولا این تصور درست است. ولی در بعضی موارد گوینده از این کلمه  تعریف های جدیدی برای خود ساخته است. که در ادامه برای شفاف سازی بیشترتوضیحاتی ارائه خواهد شد.

کلاس رقص ترکی غرب تهران

رقص ترکی، آذری یا رقص لزگی الفاظی میباشد که در میان عامه به کلیات و یا گاها به تقسیم بندی های غیر متعارفی از رقص آذربایجانی اطلاق میشود. این رقص یا بهتر بگویم رقصها، ویژه مردم آذربایحان بوده و ویژگیهای بارزی دارند. از جمله نوع پوشش (کلاه، لباس، چکمه، متعلقاتی چون چاقو، حمایل، نماد گلوله ها و….)، حرکات با تنوع زیاد، حرکات ریتمیک و موزیکال که رقص آذربایجانی را شاخص جلوه میدهد.

پس تا الان متوجه شدیم که رقص ترکی و یا دیگر الفاظ عامیانه همان رقص آذربایجانی میباشد. در ادامه برای آشنایی بیشتر کمی بجزئیات بیشتری میپردازیم تا علاقمندان بتوانند اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنند

دسته بندی های رقص ترکی

البته در مقالات قبلی توضیح کاملی از دسته بندی های باصطلاح رقص ترکی داشته ایم. که اشاره به اسامی نیز لحاظ شده بود. ولی بار دیگر توضیح مختصری میدهم. رقص یا رقصهای آذربایجانی شامل زیر مجموعه های بسیار زیادی است از جمله تقسیم بندی بین رقص مردانه، رقص زنانه آذری و رقصهایی که بین مرد و زن بصورت مشترک اجرا میشود. ونیز تقسیم بندی از لحاظ موسیقی مثل 8*6 – 4*2 – 4*3 و…. دارا میباشد. رقص لزگی یا قایتاقی نیز بلحاظ معروف بودن هم از لحاظ پایه موسیقی میتواند 8*6 ، 16*6 و نیز 4*2 داشته باشد که بیشتر توسط مردان اجرا میشود. و به علت هیجان بالا در بین مردم رقص لزگی معروف میباشد.

کلاس رقص

رقصی که عموم مردم به آن علاقه دارند همان رقص 8*6 میباشد، که نوعی از آن بین آقایان و بانوان مشترک بوده(در لفظ عامیانه رقص پا)، ونوع دیگر مختصص بانوان میباشد. که تصویر بسیار شاد و زیبایی را در ذهن مردم دارد. این رقص با توجه به تنوع در حرکات و انواع رقصهای موجود بسیار دلخواه مردم میباشد و هرکسی که این رقص را ببیند به آن علاقمند خواهد شد. اکنون رقص ترکی جایگاه بسیار ویژه ای در مهمانیها و مراسم دارد. و به وفور دیده میشود که بصورت عامیانه ویا حرفه ای در مراسم اجرا میشود.

مورد دیگری که از لفظ رقص ترکی دستگیر بنده شده تقسیم بندی غیر متعارف آن در محاوره عامیانه بجای رقص مردانه یاد میشود و از رقص آذری به عنوان رقص زنانه! که اصلا تقسیم بندی درستی نمیباشد. و کلمات و سو تعبیرهایی هستند که در اثرعدم دسترسی به منابع اصلی ایجاد شده است. و در نهایت برای آشنایی بیشتر با رقص آذربایجانی و یادگیری این هنر میتوانید به  قسمت ارتباط با ما مراجعه کنید و با  ما در اتباط باشید.

 

جمع بندی

رقص ترکی ، رقص آذری یا هر الفاظی که بکار میرود در شکل درست بصورت زیر میباشد:

  1. رقص 8*6 که خود در دو گروه تقسیم بندی میشود: مختص رقص های بانوان، و همچنین رقص پایی که در بین آقایان و بانوان مشترک است.
  2. رقص ترکی 4*3 و 4*2 که مختص بانوان میباشد.
  3. رقص 4*2 یا یاللی که بین بانوان و آقایان مشترک است.
  4. رقص لزگی که برای آقایان و بانوان حرکات و رقص های مختص خود را شامل میشود.
  5. رفص های دوئت که آقایان و بانوان بصورت همزمان، با هدف بیان مضمون یا یک داستان خاص اجرا میشود.
  6. رقص های سولو یا انفرادی که هم برای آقاین و بانوان تعریف و رقص مستقلی دارا میباشد.

 

نویسنده و مولف:  سعید عبدی

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا