رقص ترکی آیا اشاره ای به نوعی از رقص آذربایجانی دارد؟ برای یادگیری رقص ترکی چکار باید کرد؟  آیا  تفاوتی با رقص آذری دارد؟  این کلمه  از تعریف یک فرد عادی میتواند متفاوت باشد. ولی برای کسی که آشنائی نسبی با این هنر دارد اولین برداشت این خواهد بود که منظور گوینده همان رقص آذربایجانی میباشد. و معمولا این تصور درست است. ولی در بعضی موارد گوینده این کلمه  تعریف های جدیدی برای خود ساخته است. که در ادامه برای شفاف سازی بیشترتوضیحاتی ارائه خواهد شد.

کلاس رقص ترکی غرب تهران
رقص ترکی-آموزش سعید عبدی ۰۹۱۴۱۰۲۵۹۵۴

رقص ترکی، آذری یا رقص لزگی الفاظی میباشد که در میان عامه به کلیات رقص آذربایجانی گفته میشود. این رقص یا بهتر بگویم رقصها، ویژه مردم آذربایحان بوده و ویژگیهای بارزی دارند. از جمله نوع پوشش (کلاه، لباس، چکمه، متعلقاتی چون چاقو، حمایل، نماد گلوله ها و….)، حرکات با تنوع زیاد، حرکات ریتمیک و موزیکال که رقص آذربایجانی را شاخص جلوه میدهد.

پس تا الان متوجه شدیم که رقص ترکی و یا دیگر الفاظ عامیانه همان رقص آذربایجانی میباشد. در ادامه برای آشنایی بیشتر کمی بجزئیات بیشتری میپردازیم تا علاقمندان بتوانند اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنند.

دسته بندی های رقص ترکی

البته در مقالات قبلی توضیح کاملی از دسته بندی های باصطلاح رقص ترکی داشته ایم. که اشاره به اسامی نیز لحاظ شده بود. ولی بار دیگر توضیح مختصری میدهم. رقص یا رقصهای آذربایجانی شامل زیر مجموعه های بسیار زیادی است از جمله تقسیم بندی بین رقص مردانه، رقص زنانه آذری و رقصهایی که بین مرد و زن بصورت مشترک اجرا میشود. ونیز تقصیم بندی از لحاظ موسقی مثل ۸*۶ – ۴*۲ – ۴*۳ و…. که رقص لزگی یا قایتاقی نیز بلحاظ معروف بودن هم از لحاظ پایه موسیقی دسته بندی متفاوت دارد هم بیشتر توسط مردان اجرا میشود. و به علت هیجان بالا در بین مردم رقص لزگی معروف میباشد.

کلاس رقص ترکی غرب تهران

رقصی که عموم مردم به آن علاقه دارند همان رقص ۸*۶ میباشد. که تصویر بسیار شاد و زیبایی را در ذهن مردم دارد. این رقص با توجه به تنوع در حرکات و انواع رقصهای موجود بسیار دلخواه مردم میباشد و هرکسی که این رقص را ببیند به آن علاقمند خواهد شد. اکنن رقص ترکی جایگاه بسیار ویژه ای در مهمانیها و مراسم دارد. و بوفور دیده میشود که بصورت عامیانه و حرفه ای در مراسم اجرا میشود.

مورد دیگری که از لفظ رقص ترکی دستگیر بنده شده تقسیم بندی اشتباه آن در محاوره عامیانه بجای رقص مردانه یاد میشود و از رقص آذری به عنوان رقص زنانه! که اصلا تقسیم بندی درستی نمیباشد. و کلمات و سو تعبیرهایی هستند که در اثرعدم دسترسی به منابع اصلی ایجاد شده است. و در نهایت برای آشنایی بیشتر با رقص آذربایجانی و یادگیری این هنر میتوانید به  قسمت ارتباط با ما مراجعه کنید و با  ما در اتباط باشید

هنری برای تمام زندگی/برای یادگیری این هنر با ما تماس بگیرید

شعبه مرکزی تهران-پونک - سردار جنگل مخبری شرقی
Tehran
Iran
Phone: 09141025954
Secondary phone: 021-46019475
Email: saeid_abdi2011@yahoo.com
جهت آشنایی بیشتر میتوانید شبکه های اجتماعی را دنبال کنید