رقص آذری را بیشتر بشناسیم

معرفی رقص آذری

آموزش رقص آذری-تهران سعید عبدی 09141025954
تالار رودکی-اجرا رقص آذری قزاقی

رقص آذری در نوشتارنیاز به بحث و بررسی زیادی دارد. در اینجا به پیشینه ای درمورد کلیات رقصهای ملی جهان میپردازیم. شاید در دنیا تعداد انگشت شماری رقص وجود داشته باشد که از فرهنگ و سنن و آئین یک ملت برگرفته شده باشد. چرا که این هنر بیکلام بیانگر نحوه زندگی یک قوم – رشادت ها و جنگاوری ها – افسانه ها و حکایتها – و در یک کلام بیانگر تاریخ یک ملت میباشد. و بطبع تاریخ هر ملت در گرو قدمت واصالت آن ملیت میباشد. رقصی که پایه و اساس دارد، رقصی که حرف برای گفتن دارد و در کل رقصی که روح داشته باشد قطعا میتواند در دل مردم بنشیند و سالهای سال با آنها زندگی کند و غنی تر شود.

رفص ترکی-رقص آذری در تهران-سعید عبدی 09141025954
رفص ترکی-رقص آذری در تهران-سعید عبدی 09141025954

ماهیت رقص آذری

رقص آذری یا بکلام صحیح تر رقص آذربایجانی یک نمونه بارز از تمام تعاریف فوق میباشد که هم اکنون در دنیا شناخته شده میباشد و یک نفر بدون مطالعه در باره تاریخ آذربایجان میتواند با تماشای این هنر زیبا پی به جزئیات بسیاری از ریزه کاری ها – روحیات – و نحوه زندگی مردم آذربایجان ببرد. چرا که در رقص آذری میتوان از عشقها و دلبری ها دید (رقص بولاق باشی-ساری گلین)، از جنگ آوری ها وسلحشوری ها دید (رقص قایتاقی-قازاقی)، از واقعیت هایی که هم اکنون مردم آنرا در غالب افسانه به فرزندان تعریف میکنند دید (کوراوغلی-قاچاق نبی)، از عظمت خان ها و ایل و تبارها دید (رقص چوپانی – رقص خان چوبان)، و هزاران تمثیل از این قبیل میتوان شمرد.

گروه رقص آذری گنجلیک - هفته نکوداشت تبریز
گروه رقص آذری گنجلیک –

وضعیت رقص آذری هم اکنون

اکنون رقص آذری بهمراه موسیقی آذربایجان بصورت یک ثروت ملی در آمده است، بنحوی که در دانشگاه های آذربایجان شمالی تدریس میشود و فارغ التحصیلان این رشته بعنوان رقصنده ها و افرادی ارزشمندی که گوشه ای از تاریخ و ثروت ملی را یدک میکشند بشمار میآیند که مسئولیت سنگینی را بدوش میکشند. واین افراد جوان و خلاق هر روز در مسیر تکامل این دارایی میباشند و حرکات جدیدتر و کاروگرافی های زیبایی را خلق میکنند.

تقصیم بندی رقص آذری

اگر بخواهیم این هنر را به دو دسته کلی تقسیم کنیم باید بگویم که رقص مردانه و رقص زنانه  بهترین و کلی ترین تقسیم بندی را شامل میشود. که رقص زنانه آذری خود نیز بر حسب موسیقی که نواخته میشود به دسته های رقص 4*3 زنانه، رقص 8*6 و 4*2 میتوان تقسیم بندی کرد. بهمین ترتیب رقص مردانه، رقص 8*6، رقص 16*6 – 4*2 – 4*4 را شامل میشود.

دیگر تقسیم بندی های رقص آذری که میتوان نام برد رقصهای دوئت – رقص های طنز – رقصهای ترکیبی و جنگی میباشد.  در این رقص ها اغلب زن و مرد را کنار هم میتوان دید. در یک زیر مجموعه دیگر از تسیم بندی ها میتوان رقصها را از لحاظ محل و مکان مثل: قازغی-قایتاقی-شکی و… . رقصعای برگرفته از نام انسانها مثل: کوراوغلو-قوچعلی- قاچاق نبی و… .  رقصهای مرتبط با مراسمات مثل: هالای-جنگی-زورخانه. رقصهایی که از اعداد برگرفته شده: 101 – 14 نمره – 2نمره، رقصهای الهام گرفته شده از طبیعت: رقص بنفشه-حئیوا گولی-قیزلار بولاقی، و رقص اشیا را میتوان نام برد. جدا از این تعاریف و معرفی ها هر کدام از رقص های آذری مردانه و زنانه بر حسب مضمون و محتوایی که میتواند داشته باشد نامها و تقسیم بندی های دیگری را نیز شامل میشود. که باختصار به چند نمونه از آنها در اشاره میشود:

  • رقص آذری مردانه : کئچممسی – قاچاق نبی – خان چوبان – رقص شکی– جئیرانی – رقص زورخانه – قوچعلی – قایتاقی – قازاقی – کوراوغلو و …..
  • رقص اذری زنانه : ساری گلین – نعلبکی – تره کمه – اوزون دره – نابات خانیم – اوچ نمره لی – قیزلار رقصی – رقص قیزیل گول –گلین هاواسی – و….
  • رقص آذری ترکیبی : یاللی – جنگی – قیز اوغورلاماسی – اوزون دره – ناز ائلمه (و دیگر رقص های دوئت که زن و مرد در کنار هم میرقصند) و…
گروه رقص آذری گنجلیک - هفته نکوداشت تبریز
گروه رقص آذری گنجلیک – اجرای گرمسار

سعید عبدی

هنری برای تمام زندگی__برای یادگیری این هنر با ما تماس بگیرید

شعبه مرکزی تهران-پونک - سردار جنگل مخبری شرقی
شعبه 2: اکباتان-فاز یک-بلوک c2
Tehran 1476683612
Iran
Phone: 00989141025954
Email: saeid_abdi2011@yahoo.com
شبکه های اجتماعی گروه رقص آذری گنجلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *