رقص آذری را بیشتر بشناسیم

رقص آذری 

 

رقص آذری در نوشتار نیاز به بحث و بررسی زیادی دارد. در اینجا به پیشینه ای درمورد کلیات رقصهای ملی جهان میپردازیم. در دنیا تمام رقصهای فولک که از فرهنگ و سنن و آئین یک ملت برگرفته شده است معمولا جز رقصهای ملی آن کشور بشمار می آید. چرا که این هنر بیکلام بیانگر نحوه زندگی یک قوم، رشادت ها و جنگاوری ها، افسانه ها و حکایتها، و در یک کلام بیانگر تاریخ یک ملت میباشد. و بطبع تاریخ هر ملت در گرو قدمت و اصالت آن ملیت میباشد. رقصی که پایه و اساس دارد، رقصی که حرف برای گفتن دارد و در کل رقصی که روح داشته باشد قطعا میتواند در دل مردم بنشیند و سالهای سال با آنها زندگی کند و غنی تر شود.

رقص آذری-سعید عبدی 09141025954

ماهیت 

 

رقص آذری یا بکلام صحیح تر رقص آذربایجانی یک نمونه بارز از تمام تعاریف فوق میباشد که هم اکنون در دنیا شناخته شده میباشد و یک نفر بدون مطالعه در باره تاریخ آذربایجان میتواند با تماشای این هنر زیبا پی به جزئیات بسیاری از ریزه کاری ها، روحیات، و نحوه زندگی مردم آذربایجان ببرد. چرا که در رقص آذری میتوان از عشقها و دلبری ها دید (رقص بولاق باشی-ساری گلین)، از جنگ آوری ها وسلحشوری ها دید (رقص قایتاقی-قازاقی)، از واقعیت هایی که هم اکنون مردم آنرا در غالب افسانه به فرزندان تعریف میکنند دید (کوراوغلی-قاچاق نبی)، از عظمت خان ها و ایل و تبارها دید (رقص چوپانی – رقص خان چوبان)، و هزاران تمثیل از این قبیل میتوان شمرد.

رقص آذری برای بانوان

وضعیت کنونی 

 

اکنون رقص آذری بهمراه موسیقی آذربایجان بصورت یک ثروت ملی در آمده است، بنحوی که در دانشگاه های آذربایجان شمالی تدریس میشود و فارغ التحصیلان این رشته بعنوان رقصنده ها و افرادی ارزشمندی که گوشه ای از تاریخ و ثروت ملی را یدک میکشند بشمار می آیند که مسئولیت سنگینی را بدوش میکشند. واین افراد جوان و خلاق هر روز در مسیر تکامل این دارایی میباشند و حرکات جدیدتر و کاروگرافی های زیبایی را خلق میکنند.

کلاس رقص آذری

تقسیم بندی های رقص آذری 

 

اگر بخواهیم این هنر را به دو دسته کلی تقسیم کنیم باید بگویم که رقص مردانه و رقص زنانه  بهترین و کلی ترین تقسیم بندی را شامل میشود. که رقص زنانه آذری را بر حسب موسیقی که نواخته میشود به دسته های رقص 4*3 زنانه، رقص 8*6 و 4*2 میتوان تقسیم بندی کرد. به همین ترتیب رقص مردانه، رقص 8*6، رقص 16*6 – 4*2 – 4*4 را شامل میشود. همچنین رقصهایی که بصورت دونفره یا دوئت که هم توسط دونفر مرد یا دو نفر زن و یا یک زن و یک مرد، گروهی که نیز گروهی آقایان یا بانوان و یا زن و مرد در کنار هم ایفا میشود را نام برد.

در پایین اسامی چند رقص از تسیم بندی های فوق بعنوان نمونه ذکر میشود:

  • رقص آذری مردانه  : کئچممسی (انفرادی)– قاچاق نبی (انفرادی)خان چوبان (گروهی)– رقص شکی (گروهی)– جئیرانی (انفرادی)– رقص زورخانه (گروهی)– قوچعلی (انفرادی)– قایتاقی (گروهی)– قازاقی (گروهی)– کوراوغلو (گروهی درغالب نمایش) و…
  • رقص اذری زنانه : ساری گلین (انفرادی)– نعلبکی (انفرادی و گروهی)– تره کمه (انفرادی و گروهی)اوزون دره (انفرادی و گروهی)– نابات خانیم (انفرادی)– اوچ نمره لی (انفرادی)– قیزلار رقصی (گروهی)– رقص قیزیل گول (گروهی)–گلین هاواسی (انفرادی)– و….
  • رقص آذری ترکیبی : یاللی (گروهی)– جنگی (گروهی)– قیز اوغورلاماسی (انفرادی و گروهی)– اوزون دره (دوئت)– ناز ائلمه (و دیگر رقص های دوئت که زن و مرد در کنار هم میرقصند) و…

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری
6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
اسکرول به بالا