رقص آذری را بیشتر بشناسیم

رقص آذری-رقص ترکی در تهران-سعید عبدی 09141025954
رقص آذری-رقص ترکی

معرفی رقص آذری

رقص آذری در نوشتارنیاز به بحث و بررسی زیادی دارد. در اینجا به پیشینه ای درمورد کلیات رقصهای ملی جهان میپردازیم. شاید در دنیا تعداد انگشت شماری رقص وجود داشته باشد که از فرهنگ و سنن و آئین یک ملت برگرفته شده باشد. چرا که این هنر بیکلام بیانگر نحوه زندگی یک قوم – رشادت ها و جنگاوری ها – افسانه ها و حکایتها – و در یک کلام بیانگر تاریخ یک ملت میباشد. و بطبع تاریخ هر ملت در گرو قدمت واصالت آن ملیت میباشد. رقصی که پایه و اساس دارد، رقصی که حرف برای گفتن دارد و در کل رقصی که روح داشته باشد قطعا میتواند در دل مردم بنشیند و سالهای سال با آنها زندگی کند و غنی تر شود.

رقص آذری - رقص ترکی- برج مبلاد
سی و سومین همایش انجمن رادیولوژی ایران

ماهیت رقص آذری

رقص آذری یا بکلام صحیح تر رقص آذربایجانی یک نمونه بارز از تمام تعاریف فوق میباشد که هم اکنون در دنیا شناخته شده میباشد و یک نفر بدون مطالعه در باره تاریخ آذربایجان میتواند با تماشای این هنر زیبا پی به جزئیات بسیاری از ریزه کاری ها – روحیات – و نحوه زندگی مردم آذربایجان ببرد. چرا که در رقص آذری میتوان از عشقها و دلبری ها دید (رقص بولاق باشی-ساری گلین)، از جنگ آوری ها وسلحشوری ها دید (رقص قایتاقی-قازاقی)، از واقعیت هایی که هم اکنون مردم آنرا در غالب افسانه به فرزندان تعریف میکنند دید (کوراوغلی-قاچاق نبی)، از عظمت خان ها و ایل و تبارها دید (رقص چوپانی – رقص خان چوبان)، و هزاران تمثیل از این قبیل میتوان شمرد.

گروه رقص آذری گنجلیک - هفته نکوداشت تبریز
گروه رقص آذری گنجلیک –

وضعیت رقص آذری هم اکنون

اکنون رقص آذری بهمراه موسیقی آذربایجان بصورت یک ثروت ملی در آمده است، بنحوی که در دانشگاه های آذربایجان شمالی تدریس میشود و فارغ التحصیلان این رشته بعنوان رقصنده ها و افرادی ارزشمندی که گوشه ای از تاریخ و ثروت ملی را یدک میکشند بشمار میآیند که مسئولیت سنگینی را بدوش میکشند. واین افراد جوان و خلاق هر روز در مسیر تکامل این دارایی میباشند و حرکات جدیدتر و کاروگرافی های زیبایی را خلق میکنند.

تقصیم بندی رقص آذری

اگر بخواهیم این هنر را به دو دسته کلی تقسیم کنیم باید بگویم که رقص مردانه و رقص زنانه  بهترین و کلی ترین تقسیم بندی را شامل میشود. که رقص زنانه آذری خود نیز بر حسب موسیقی که نواخته میشود به دسته های رقص 4*3 زنانه، رقص 8*6 و 4*2 میتوان تقسیم بندی کرد. بهمین ترتیب رقص مردانه، رقص 8*6، رقص 16*6 – 4*2 – 4*4 را شامل میشود.

دیگر تقسیم بندی های رقص آذری که میتوان نام برد رقصهای دوئت – رقص های طنز – رقصهای ترکیبی و جنگی میباشد.  در این رقص ها اغلب زن و مرد را کنار هم میتوان دید. در یک زیر مجموعه دیگر از تسیم بندی ها میتوان رقصها را از لحاظ محل و مکان مثل: قازغی-قایتاقی-شکی و… . رقصعای برگرفته از نام انسانها مثل: کوراوغلو-قوچعلی- قاچاق نبی و… .  رقصهای مرتبط با مراسمات مثل: هالای-جنگی-زورخانه. رقصهایی که از اعداد برگرفته شده: 101 – 14 نمره – 2نمره، رقصهای الهام گرفته شده از طبیعت: رقص بنفشه-حئیوا گولی-قیزلار بولاقی، و رقص اشیا را میتوان نام برد. جدا از این تعاریف و معرفی ها هر کدام از رقص های آذری مردانه و زنانه بر حسب مضمون و محتوایی که میتواند داشته باشد نامها و تقسیم بندی های دیگری را نیز شامل میشود. که باختصار به چند نمونه از آنها در اشاره میشود:

  • رقص آذری مردانه : کئچممسی – قاچاق نبی – خان چوبان – رقص شکی– جئیرانی – رقص زورخانه – قوچعلی – قایتاقی – قازاقی – کوراوغلو و …..
  • رقص اذری زنانه : ساری گلین – نعلبکی – تره کمه – اوزون دره – نابات خانیم – اوچ نمره لی – قیزلار رقصی – رقص قیزیل گول –گلین هاواسی – و….
  • رقص آذری ترکیبی : یاللی – جنگی – قیز اوغورلاماسی – اوزون دره – ناز ائلمه (و دیگر رقص های دوئت که زن و مرد در کنار هم میرقصند) و…
گروه رقص آذری گنجلیک - هفته نکوداشت تبریز
گروه رقص آذری گنجلیک – اجرای گرمسار

سعید عبدی

هنری برای تمام زندگی__برای یادگیری این هنر با ما تماس بگیرید

شعبه مرکزی تهران-پونک - سردار جنگل مخبری شرقی
شعبه 2: اکباتان-فاز یک-بلوک c2
Iran
Phone: 00989141025954
Email: saeid_abdi2011@yahoo.com
شبکه های اجتماعی گروه رقص آذری گنجلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *