رقص آذری و هماهنگی با موسیقی

در آموزش رقص آذری چگونه با موسیقی زودتر هماهنگ شویم

رقص آذری در تهران-سعید عبدی 09141025954
رقص آذری در تهران-سعید عبدی 09141025954

در مورد آموزش رقص آذری قبل تر در مورد آیتم های یادگیری از قبیل استایل، میمیک صورت، فیزیک بدن، و از همه مهمتر درک موسیقی و حرکت با آن و… بطور خلاصه حرف به میان آمده بود. ولی اکنون میخواهم راجع به اصلی ترین مورد یعنی درک موسیقی بهمراه انجام حرکات مواردی رو ذکر کنم.

آشنایی با انواع موسیقی آذربایجانی

باید بدانید هر آهنگی از دو قسمت اصلی تشکیل شد: 1-ریتم 2-ملودی. که به پیرو آن حرکات ریتمیک و ملودیک نیز داریم. از انواع موسیقی که در رقص آذری استفاده میشود میتوان 4*2- 4*3 – 8*6 – 4*4 – 16*6 – 32*6 نام برد. که شناسایی و تقسیم بندی اینها بر پایه ریتم و نوع نواختن ناغاره میباشد. بیاد داشته باشید شروع آموزش رقص آذری با ریتم 8*6 میباشد.

 

آموزش رقص آذری و شمارش روی ریتم

این مورد زمانی حساسیت زیادی دارد که شما تازه میخواهید اولین قدمهای یادگیری رقص آذری را بردارید. در اینجا باید آشنائی مختصری از پایه و حداقل شمارش روی موسیقی را بدانید تا بتوانید حرکات خود را با آن هماهنگ کنید. در آموزش رقص آذری چیزی که من خودم برای هنرجوهایم در نظر میگیرم را درپنج قدم زیر توضیح میدهم:
# 1- انتخاب آهنگ
شاید در ابتدا این بذهنتان خطور کند که کلی آهنگ دارم یکیشو انتخاب میکنم! ولی در واقع برای شروع کار باید کارتون رو خیلی ساده تر بکنید. یعنی از ساده ترین آهنگ شروع کنید. کاری که من در کلاسهایم انجام میدهم انتخاب آهنگی بدون ملودی میباشد. سرعت یا تمپ آهنگ نیز باید پایین باشد.
# 2- شمارش روی ریتم
گفتیم برای شروع از ریتم 8*6 استفاده میکنیم. با عدد هشت کاری نداریم چون صرفا مخرج نت ها در موسیقی میباشد. ولی عدد شش برای ما مهم است. تمام حرکات ما روی عدد شش میباشد. و شمارش ما به این تعداد میباشد. ولی بجای شمارش از یک تا شش، برای راحتی در شمارش یک دو سه را دوبار تکرار میکنیم.
# 3- سرضرب و ضد ضرب
همان عدد 6 را وقتی در دو مرحله 1 2 3 ، 1 2 3 اجرا میکیم، که معمولا ضرب اول قوی تر و ضرب دوم ضعیف تر است، تمامی یک ها سرضرب و بقیه ضد ضرب محسوب میشوند. که حرکات رقص آذری نیز بر پایه این سر ضرب ها و ضد ضرب ها میباشد. شروع حرکت بر روی سر ضرب یا همان عدد یک میباشد.
# 4- تشخیص نقطه شروع ریتم
حتما میپرسید از کجا سر ضرب و ضد ضرب را تشخیص بدین؟! وقتی به آهنگی گوش میدین همونجایی که دست یا بشکن میزنین همونجا سرضربه، و جاییکه نمیزنین ضد ضرب. به همین راحتی! الان میتونین از سرضرب شروع به شمردن 1 2 3 بکنین.
# 5- استکاتو
استکاتو اصلاحی در موسیقی میباشد که در رقص آذری نیز استفاده میشود. و جایی است که یکی از حرکات سریعتر از حرکات دیگر اجرا میشود. که عموما این استکاتو در حرکت اول میباشد.

 

نویسنده: سعید عبدی

شبکه های اجتماعی گروه رقص آذری گنجلیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *