رقص آذری شالاخو

رقص آذری شالاخو

 

رقص آذری شالاخواز قدیمی ترین رقصهای آذربایجان بشمار میآید. نام رقص آذری شالاخو از کلمه شله به معنای سبد یا بغچه گرفته شده است.

این تئوری وجود دارد که جوانان چابک برای جمع آوری هیزم به خارج از روستا و جنگل میرفتند و در راه برگشت بین خود مسابقه ای راه می انداختند که به شادی و جشن بپردازند و این مسابقه بصورت رقص برگذار میشد. با نمایش حرکات سریع و چابک و تکنیکهای پیچیده به هنرنمایی و رقص و پایکوبی میپرداختند. به همین علت این رقص آذری بنام “شله قوی” و بعدها بنام: “شالاخو” معروف شد. یعنی بغچه ات را به زمین بگذار و بیا به میدان. که این توصیف را استاد خانلار در رقص شالاخو بوضوح بتصویر میکشد.

رقص آذری شالاخو-آموزش رقص آذری تهران 09141025954 سعید عبدی
رقص آذری شالاخو

رقص شالاخو یکی از پرطرفدارترین رقصهای آذری در بین مردان و زنان میباشد. تنظیمهای زیادی توسط رقصنده های نامی آذربایجان برای رقص آذری شالاخو اجرا شده است. که بنظر بنده زیباترین اینها تنظیم استاد خانلار میباشد که فیلمش را میتوانید در پایان مطلب ببینید.

رقص آذری شالاخو رقابت بین مهارت-تکنیک و چالاکی رقصنده ها میباشد. این رقص دارای حرکات دست-پا و حرکات سریع و خاص بدن است که بجز این موارد میمیک و حس رقصنده بسیار بسیارحائز اهمیت است.  این رقص آذری در گروه های 2 نفره و بیشتر اجرا میگردد.

رقص آذری شالاخو در اجرای صحنه ای بسیار متفاوت و پیچیده تر از اجرای آن در مراسم های شادی و جشنها میباشد. برای آشنایی با مراحل یادگیری رقص آذری میتوانید اینجا را کلیک کنید.

هنری برای تمام زندگی__برای یادگیری این هنر با ما تماس بگیرید

شعبه مرکزی تهران-پونک - سردار جنگل مخبری شرقی
شعبه 2: اکباتان-فاز یک-بلوک c2
Tehran 1476683612
Iran
Phone: 00989141025954
Secondary phone: 00982146019475
شبکه های اجتماعی گروه رقص آذری گنجلیک

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *